Uvodna riječ

Dragi naši župljani! Ljubljena braćo i sestre!

Mi, vaši svećenici, ne želimo da u ovo vrijeme kušnje ostanete bez Božje Riječi i utjehe. Zato smo odlučili osim svakodnevne molitve pred Presvetim, ponuditi vam i svakodnevno razmatranje Božje Riječi. Na taj način, približit ćemo vam Božju Riječ i živoga Boga kojega nećete moći doživjeti u Svetoj Misi kroz sljedećih, najmanje mjesec dana. Želimo vas ohrabriti i reći: Volimo vas, uz vas smo i ne bojte se! Uskrsli Gospodin je pobijedio bolest, grijeh i svako zlo! On će pobijediti i viruse i ljudske strahove i patnje.

Vaši svećenici dehonijanci

 

Velika subota (Liturgijska čitanja)

Velika subota (kratko tumačenje)

Ovaj jedinstveni kršćanski blagdan nas podsjeća na Isusovu smrt i uskrsnuće. U prvom dijelu dana vjernici dolaze u crkvu kako bi molili pred Božjim grobom, a navečer slave Vazmeno bdjenje. PROČITAJ VIŠE

 

Veliki petak (Liturgijska čitanja)

Umjesto propovijedi o muci, nudim kratka razmatranja molitava križu

Molitva po križu:
U ovoj molitvi molimo Gospodina da nas po svome jeruzalemskom križu na kojem je visio za naše spasenje, izbavi od zla i grijeha. PROČITAJ VIŠE

 

Četvrtak Velikog tjedna (liturgijska čitanja)

Tema: Isusova (i svećenička) samoća i služenje

Isus se sa svojim učenicima prije Muke nalazi u Getsemanskom vrtu. Želi biti sam. Udaljuje se od svojih učenika kako bi skupio snagu za ono što slijedi. PROČITAJ VIŠE

 

Srijeda Velikog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Emaus

Tajanstveni suputnik pridružuje se učenicima na putu u Emaus. Isto tako, tajanstveno odlazi od njih. Tajanstveni dolazak, tajanstveni odlazak. Odnos prema neznancu moguće je shvatiti samo vjerom. Vjera se u učenicima budi kad im Isus tumači Pisma i lomi kruh. PROČITAJ VIŠE

 

Utorak Velikog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Judina izdaja

Nakon što Isus reče: “Jedan će me od vas izdati”, učenici se zapitaše tko bi to mogao biti. Jer, na neki način, svatko od njih bi to mogao biti. Zato, ne mogavši izdržati u neizvjesnosti, upitaše Isusa: “Tko je taj?” PROČITAJ VIŠE

 

Ponedjeljak Velikog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Briga za siromahe

Juda zamjera Isusu zašto dopušta da mu Marija grješnica maže noge skupocjenom pomašću, umjesto da se taj novac darovao za potrebe siromaha. Ali Judi nije bilo stalo do siromaha, već do kese, jer je on kradom uzimao novac što se u nju stavljao. PROČiTAJ VIŠE

 

Cvjetnica – nedjelja Muke Gospodnje (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Od Cvjetnice do Velikog petka

Tko bi rekao da magarac i maslina imaju nešto zajedničko? Oboje su simboli mira. Isus nije ušao u Jeruzalem na bojnom konju kao vojskovođa, već na magarcu kao ponizni Sluga Gospodnji. Cvjetnica i Veliki petak neodvojivi su jedno od drugoga. Cvjetnica označava slavu, pobjedu i mir, a Veliki petak muku, smrt i kako se činilo, poraz. PROČITAJ VIŠE