Uvodna riječ

Dragi naši župljani! Ljubljena braćo i sestre!

Mi, vaši svećenici, ne želimo da u ovo vrijeme kušnje ostanete bez Božje Riječi i utjehe. Zato smo odlučili osim svakodnevne molitve pred Presvetim, ponuditi vam i svakodnevno razmatranje Božje Riječi. Na taj način, približit ćemo vam Božju Riječ i živoga Boga kojega nećete moći doživjeti u Svetoj Misi kroz sljedećih, najmanje mjesec dana. Želimo vas ohrabriti i reći: Volimo vas, uz vas smo i ne bojte se! Uskrsli Gospodin je pobijedio bolest, grijeh i svako zlo! On će pobijediti i viruse i ljudske strahove i patnje.

Vaši svećenici dehonijanci

 

Subota petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Proroštvo

Kajfa, veliki svećenik reče: “Vi ništa ne znate. I ne mislite kako je za vas bolje da jedan čovjek umre za narod, nego da sav narod propadne”. To reče protiv svoje volje jer htjede se obračunati s Isusom i zauvijek ga se riješiti. Stoga, proriče Isusovu smrt, ali upravo ta činjenica da će Isus umrijeti na križu i uskrsnuti, postat će spas cijeloga svijeta. Tako i nesvjesno izreče veliku istinu koja će iz temelja promijeniti svijet. PROČITAJ VIŠE

 

Petak petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Bogohuljenje

U današnjem Evanđelju Židovi odgovaraju Isusu zašto ga žele kamenovati. Isključivi razlog za to je, kako rekoše, bogohuljenje. Odlučio sam, za ovu prigodu, protumačiti malo ovaj pojam, koji nam je svima, pomalo stran. PROČITAJ VIŠE

 

Četvrtak petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Isus iritira farizeje

Isus i farizeji polemiziraju. Točnije, Isusov ih govor sve više iritira. Zato ga smatraju ludim, opsjednutim i dostojnim pogubljenja. Htjedoše ga ubiti, ali još nije bio došao Njegov čas. PROČITAJ VIŠE

 

Srijeda petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Biti vjernik zahvaljujući Riječi

Isus reče: “Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici”.

Isus upućuje riječi Židovima koji su u Njega povjerovali. Onaj tko u Njega vjeruje, Njegov je učenik, koji ga slijedi, koji se drži Njegove riječi i u Njegovoj riječi ostaje. Da bi se to dogodilo, treba u srcu stvoriti prostor za Isusovu riječ i Osobu. PROČITAJ VIŠE

 

Utorak petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Suprotstavljenost svjetova

U današnjem Evanđelju Isus polemizira sa Židovima. Jasno se vidi suprotstavljenost mišljenja i podjela: Između neba i zemlje, Boga i Sotone, života i smrti. Svijet ne razumije Isusa. Čak mu se i izravno suprotstavlja. Osuđuju ga jer ga ne razumiju ili ne žele razumjeti. Tek kad bude uzdignut na križu, kad ga ubiju i kad naizgled bude poražen, tek tada će Isus pobijediti. Isusova pobjeda je izvršena Očeva volja i oprost Njegovim neprijateljima. PROČITAJ VIŠE

 

Ponedjeljak petog korizmenog tjedna (Liturgijska čitanja)

Tema propovijedi: Osuda ljudi

Farizeji ne podnose Isusa. Isusovo ponašanje po njima nepodnošljivo je i neprihvatljivo. On samo narušava javni red i mir, umjesto da poštuje uhodana pravila i kategorije. Zato ga na svakom koraku žele uhvatiti u riječi ili mu postaviti zamku. PROČITAJ VIŠE

 

Peta korizmena nedjelja (Liturgijska čitanja)

Propovijed na temu: Lazarovi prijatelji

Lazarova rodbina i prijatelji pozvali su Isusa da dođe bolesniku u posjet. No, prije samog dolaska, Lazar umre. Oni nisu odustali. I dalje su vapili da ga Isus vrati u život. A Isus, vidjevši njihovu vjeru i pouzdanje u Njega, nije im mogao odoljeti. Premda su tražili, ljudski gledajući, nemoguće: da oživi mrtvaca. Potresen njihovom vjerom i ljubavlju prema pokojniku Isus učini čudo kakvo do tada svijet nije vidio. PROČITAJ VIŠE