Tema propovijedi: Od Cvjetnice do Velikog petka

Tko bi rekao da magarac i maslina imaju nešto zajedničko? Oboje su simboli mira. Isus nije ušao u Jeruzalem na bojnom konju kao vojskovođa, već na magarcu kao ponizni Sluga Gospodnji. Cvjetnica i Veliki petak neodvojivi su jedno od drugoga. Cvjetnica označava slavu, pobjedu i mir, a Veliki petak muku, smrt i kako se činilo, poraz.

Od Cvjetnice do Velikog petka svega je nekoliko dana. A opet, narod koji je slavio Gospodina kao svoga Kralja, sada ga je bio spreman osuditi i poslati na križ kao najvećeg grješnika i razbojnika. Što je to u ljudima da se tako brzo pokolebaju, promijene, pokažu svoju nevjerodostojnost?

Sadašnja situacija pokazuje kako su Cvjetnica i Veliki petak povezaniji nego što mislimo. Jedan dio vjernika unatoč histeriji medija, koji nas iz minute u minutu bombardiraju informacijama o koroni, ostaje miran i predan u Božje ruke.

Drugi dio, (među njima i neke duhovne osobe), podlegao je ovoj atmosferi straha i zastrašivanja koja znatno utječe na psihu i socijalne kontakte među ljudima. Uvjeravaju nas odgovorni da je najbolje nikuda ne ići, s nikim se ne susretati, a oni će odlučivati, hoće li to neprirodno stanje trajati mjesecima ili godinama.

I premda se u prvi plan guraju stručnjaci, znamo da su oni tek produžena ruka politike. Ne sumnjamo u dobre namjere stručnjaka, ali s razlogom smo kritični prema političarima koji upravljaju krizom. Osobno, osjećam se kao talac, a ne kao zaštićena osoba.

Većina ljudi slijepo vjeruje tzv. Nacionalnom stožeru. Stožer je Biblija sadašnjeg trenutka. Ljudi slijede njihove odredbe kao da o njima ovisi budućnost i život i kao da ne postoji sutra. Strah im ne dopušta sagledati što će se dogoditi poslije. I koje će posljedice biti ovakve represije. Nije tajna da nas čeka ekonomska kriza, velika nezaposlenost i sve više psihičkih bolesnika kao posljedica ove represije.

Korona će proći za mjesec ili dva, a posljedice potresa trebat će sanirati, možda, dvadeset godina. Ali tko će sada o potresu? Tko će o bilo čemu, ako ne o njezinom veličanstvu koroni!

Ovo nije prjezir marljivog rada stručnjaka. Ovo nije poticaj na neodgovornost i neposluh odredbama Stožera. Ovo je poziv da sada, baš sada, tražimo svoj mir u Bogu, u tome da ne dopustimo da nas vode strahovi, nego vjera. Ne isključivo odredbe i zemaljski propisi, već Božje nadahnuće i poticaji Duha.

U strahu ljudi postaju neodgovorni. Prezabrinuti. Ogorčeni. Agresivni. Napadaju se oboljeli i oni koji ne nose zaštitne maske. Galami se na blagajnice u trgovačkim centrima. Viče se na sve koji se ne drže pravila. Neprestano se govori o koroni, o oboljelima, o smrti. Na vidjelo izlazi sebičnost, nepovjerenje, ljutnja, hladnoća.

Eto, u što su se pretvorili vjernici i nevjernici!

Griješe oni koji ne poštuju odluke Stožera.
Griješe oni vjernici koji ne poštuju odluke svojih crkvenih pastira.
Griješe i pastiri kada pozivaju samo na poslušnost civilnoj vlasti, ne tražeći mogućnosti za podjelu sakramenata.
Griješe i oni koji u panici neprestano šalju videa, poruke i molitve kakve svijet još nije vidio.

Najteže je, izgleda, ostati na zemlji i ne uznemiravati se previše. Pouzdati se u Gospodina prije svega. Jer On, Uskrsli Gospodin, koji je dopustio ova zla, naći će i načina da nas od njih oslobodi i vrati u život. Ali On očekuje od nas suradnju. Predanje u Njegovu providnost.

Možda ova zla nisu kazna, ali svakako jesu Božja opomena. Ovo je Veliki petak naše vjere. Jer ovaj Veliki petak pokazuje naše stvarno lice. Sad se vidi kako razmišljamo, koliko se u Boga uzdamo i koliko bližnjega volimo i trebamo. Sad se vidi kakvi smo ljudi i što nam je u životu važno.

Ipak, bez obzira na naše slabosti, molim vas, ne osuđujmo jedni druge. Zahvalimo Bogu na požrtvovnosti liječnika, medicinskih sestara, branitelja, vatrogasaca i svih volontera koji su pokazali svijest i ljubav. Vjerujem u dobrotu hrvatskog naroda! On je u većini dobar. Sjetite se: poslije Cvjetnice i Velikog petka dolazi Uskrs! Doživite ga bez obzira što se događalo oko vas. Jer Uskrs je u srcu ili nije Uskrs!

p. Zvonko Šeremet, SCJ